Infolinia: 0 801 62 62 84
promocje
Znajdź partnera:
Konsultant online:
travelbook

Dolny Kubin na Słowacji

Strona główna    Artykuły

Słowacja to nasz sąsiad, to piękny kraj, góry, termalne kąpieliska, super stacje narciarskie, zabite wsie, ale i małe miasteczka. Dolny Kubin, to właśnie takie małe miasteczko blisko granicy z Polską i miejscowość na trasie z Chyżnego do Austrii czy na Węgry. Warto czasem zatrzymać się...

DOLNY KUBIN

    Dolny Kubin to główne miasto Orawy, niedaleko ujścia rzeki Orawy do Wagu – od Średniowiecza od dziś pełni funkcję administracyjnego centrum regionu. Prawie 20-tysieczny ośrodek przemysłowy ma ciekawa zabytkowa starówkę otoczona osiedlami wieżowców wspinających się na gorskie stoki. W pobliżu Dolnego Kubina jest m.in. duzy ośrodek narciarski Kubińska Hola ( Kubinska Hala). Z miasta wychodzą szlaki turystyczne w pobliskie góry.

KOMUNIKACJA

    Dolnu Kubin leży przy głównych trasach z Polski: E77 z przejścia granicznego Chyżne (ok. 50 km) oraz mniej znanej drogi nr 521 z przejścia w Korbielowie ( ok. 50 km) niedaleko Żywca i Bielska-Białej. Z Dolnego Kubina lato dojechać do Martina (37 km), Żyliny (65 km), Banskiej Bystrzycy ( 70 km ), Rużomberka ( 16 km ) czy Liptowskiego Mikulasza ( 50 km ).
Miasto przy bocznej linii kolejowej z Królewian do Trzciany przy granicy z Polską ma dość częste połączenia kolejowe z kilkoma miejscowościami Orawy, m.in. Orawskie Podzamcze i Podbiela. Pociągi relacji Bratysława - Koszyce przez Żylinę i Poprad dojeżdżają do Królewian, gdzie trzeba się przesiąść.
    Autobusy ( liczniejsze niż pociągi ) kursują m.in. do i Martina, Ruzomberku, Banskiej Bystrzycy, Nowego Targu przez Chyżne, Popradu, a także do większości wiosek Orawy.

ORIENTACJA I INFORMACJE

    Informacji mieście i regionie udziela Turisticka informacja kancelaria (ul. Gacelska 1; tel. 43/5865406, fax. 43/5865405; iva@nextra.sk) . Biuro informacji turystycznej dziala również w Tvardosinie ( Twardoszyn; Trojicne nam. 2; tal. / fax. 43/5323111, cstours@mail.viapvt.sk).
    Stacja kolejowa i dworzec autobusowy SA zlokalizowane na północ od rynku, poczta przy dworcu autobusowym. Centrum skupia się przy ryneczku, Hviezdoslavovom nam., przy którym są banki z bankomatami. Największa apteka jest kolo szpitala, przy ul. Nemocnicnej 8.

GASTRONOMIA

    Wybór lokali gastronomicznych nie oszałamia. Najłatwiej zjeść coś przy rynku, n.p. w restauracji Lucia lub Marina. W budynku kina Choc przy rynku działa nastrojowa herbaciarnia Camelia, a kilka kroków dalej, przy ul. Radlineskeho, duza pizzeria Mama. Dobra opinia cieszy się tani bar szybkiej obsługi Hladny Vlk w centrum, specjalizujący się w potrawach regionalnych i sałatkach. Na uwage zasługuje restauracja przy pensjonacie Kuria (ul. Zochova przy wyjedzie z miasta w kierunku Kralovian). Wyjątkowo dobra markę ma restauracja w pensjonacie Parnica w oddalonej o 10 km Parnicy – ciekawa oferta dla zmotoryzowanych.

ZWIEDZANIE

    Większość zabytków skupia się wokół cichego, pełnego zieleni rynku. W okazałym barokowym Zupnym domu, dawnej siedzibie władz komitetu, mieści się Oravska galeria (Galeria Orawska; Hviezdoslavovo nam. 11; wt.-nd. 10.00 – 18.00; 20/10 sk) z ekspozycja sztuki od XV – XX w. – od średniowiecznych rzezb i malowidel sakralnych po subtelne plotna Marii Medveckiej. W bezowo – brazowym budynku Bibliotheca Caploviciana z 1906 r., w zachodniej pierzei rynku, miesci się Muzeum Literackie im. Hviezdoslava z barwną ekspozycja dotyczaca zycia i twórczości największego slowackiego poety, zawierajaca m.in. manuskrypty, fotogalerie i oryginalne wyposażenie gabinetu. Czesc sal zajmuja bogate zbiory bibliofilskie, a także kolekcja map, monet, rycin, przyrządów fizycznych, przekazanych komitetowi orawskiemu przez archiwistę Vavrinca Caplovica. Kilka krokow od muzeum stoi okazaly pomnik Hviezdoslava.
Florinovy dom, niedaleko rynku, przy ul. Kohutom sad, to ladnie odnowiony zbaytek architektury ludowej, w którym Galeria Orawska organizuje wystawy czasowe. Na miejscu winiarnia.
Na terenie podmiejskiego centrum rekreacyjnego Kubinska Hol’a urzadzono zwierzyniec – niewielkie zoo, a raczej zagrode.
Chluba odleglej o 3 km na południe od Dolnego wioski Vysny Kubin ( Gorny Kubin ) jest renesansowy kasztel z mansardowym dachem gontowym i cebulastymi helmami wieżyczek, w którego wnętrzach urzadzano wystawy Galerii Orawskiej. Nad wioska goruja charakterystyczne obnażone grzbiety Ostrej i Tupej skaly, gdzie odkryto grodziska z epoki brazu.

Dariusz Cieśla, dn. 17.05.2013, 09:09

Komentarze

04.06.2013, o 18:35, Barbara Paśkiewicz napisał(a): Sąsiad
Dobry sąsiad lepszy od brata

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować.
Trwa ładowanie
Ruszyła strona systemu Loyalty System - loyaltycard!
Bony podarunkowe, bony turystyczne, bony żywieniowe - wybierz i zamów dla siebie, dla swoich pracowników!
Skorzystaj z naszych promocji - odwiedź stronę 'Promocje'
Pamiętaj o zapoznaniu się z Regulaminami korzystania z kart!
Masz pomysły, sugestie - napisz do nas: biuro@loyaltysystem.pl