Orawa to ciekawy region turystyczny przy granicy polskiej, ze sztucznym jeziorem Orawskim. Jedyne jezioro na którym jeździliśmy motorówką Marszałka bez żadnych uprawnień...
ORAWA
Orawa to region turystyczny leżący w Słowacji przy granicy z Polską – w północno zachodniej części Słowacji.
Do granicy z Polski z Orawą wiodą trzy zasadnicze przejścia graniczne:
- w Chyżne
- w Korbelowie
- w Ujsołach.
Dlaczego warto pojechać na Orawę ?
- naturalny krajobraz, z dziką przyrodą
- zbiornik wodny w Namiestowie
- szlaki turystyczne i górskie
- dobre warunki narciarskie
- doskonałe warunki turystyki rowerowej
- baza noclegowa
- położenie w pobliżu granicy z Polską
Położenie
Orawa dzieli się na trzy powiaty: Namiestowo, Twardoszyn i Dolny Kubin.
Z północy Orawę zamyka granica z Polską, na południu Góry Chotczańskie a na południowym wschodnie Tatry Zachodnie, na południowym zachodzie pasmo Wielkiej Fatry ze szczytem Śip, a z zachodu pasmo Wielkiego Rozsutca i przełęcz opadająca z Małego Rozsutca i dalej pasmo Beskidów Kysuckich.
Orawa należy do województwa żylińskiego – i wszystkie ważniejsze sprawy załatwia się w
Żylinie.
Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie leżą pomiędzy Tatrami Wschodnimi na Wschodzie i Górami Chotczańskimi na wschodzie, zwane również Halami Liptowskimi – ze względu na typowy trawiasty charakter krajobrazu tych gór. Tatry Zachodnie ciągną się ponad 30 km od wschodu – Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.) – na zachód po Białą Skałę i przełęcz Huciańską ( 1316 m n.p.m.)
W skład Tatr Zachodnich wchodzą: Rohacze, masyw Siwego Wierchu (1806 m n.p.m. i masyw Czerwonych Wierchów. W środkowej części Tatr Zachodnich znajduje się ponad 20 szczytów, których wysokość przekracza 2000 m n.p.m. z najwyższym szczytem – Banówką (2187 m n.p.m.) w Rohaczach i we wschodniej części Krzesanica (2122 m n.p.m.). Jednym z odgałęzień Tatr Zachodnich jest pasmo Bobrowca (1663 m n.p.m. tworzące naturalną granicę polsko – słowacką. Z bocznego grzbietu Boborowca rozpościerają się atrakcyjne doliny: Bobrowiecka i Juraniowa tworząca Juraniowy Potok, który wyrzeźbił w dolomitach i wapieniach kanion zwany Cieśniawką.
Tatry Zachodnie tworzą naturalną granicę Orawy.
Rohacze
Rohacze to jedne z najpiękniejszych pasm Tatr Zachodnich tworzące Dolinę Rohacką otoczoną kilkoma szczytami z najwyższym - Banówką (2187 m n.p.m.) i dwoma skalistymi podobnymi do rogów szczytami - Rohaczem Ostrym i Wołowcem.
Rohacze tworzą naturalną granicę Orawy.
Pogórze Skoruszyńskie
Pogórze Skoruszyńskie rozpościera się na północ od Tatr Zachodnich. W Polsce zwane jest Pogórzem Gubałowskim. Krajobraz pogórza jest monotonny.
Od strony Chyżnego (trasa E77)
Jadąc od strony przejścia granicznego w Chyżnem po prawej stronie mijamy zbiornik wodny nad Orawą. Po lewej stronie rozpościera się Pogórze Skoruszyńskie. Droga wiedzie do Dolnego Kubina. Po drodze przejeżdżamy przez miejscowości: Trstena, Twardosin. W Niżnej możemy skręcić w lewo na Orawski Biały Potok i Zuberec. Jadąc dalej na Kubin dojeżdżamy do Orawskiego Podzamoku z uroczym zamkiem na skalistym wzgórzu. Tutaj warto zatrzymać się.
ORAWA – opracowanie własne (Dariusz Cieśla)
Dariusz Cieśla, dn. 17.05.2013, 09:15